„Devenim prioritate prin atitudine!!!”

7 mai – ziua în care Steaua a fost regina Europei!

Sportul mai este cel mai bun ambasador al României?

Să ne reamintim cu mândrie: Finala Cupei Campionilor Europeni s-a disputat la Sevilia, pe Estadio Ramón Sánchez Pizjuán, la data de 7 mai 1986.

Aceasta a fost câștigată de Steaua București, după ce Helmuth Duckadam a reușit să apere patru lovituri de departajare, mai târziu el a fost numit „Eroul de la Sevilia”. Acest trofeu este singura Cupă a Campionilor la fotbal câștigată de Steaua și singura câștigată de o echipă românească.

Steaua a aliniat următorul lot: Duckadam – Iovan, Bumbescu, Belodedici, Bărbulescu – Majearu, Bălan (înlocuit cu Anghel Iordănescu în minutul 72), Boloni, Balint – Lăcătuș, Pițurcă (înlocuit cu Marin Radu în minutul 111)

Barcelona a încercat să lupte cu echipa de top: Urruti – Gerardo, Migueli, Alexanko, Julio Alberto – Pedraza, Schuster (înlocuit cu Moratalla în minutul 85), Munoz, Marcos – Carrasco, Archibald (înlocuit cu Pichi Alonso în minutul 100)

Sindicatul Național Sport și Tineret: 7 mai – ziua în care Steaua a fost regina Europei!